Nie aktualizuj Firefoxa. Vimperator umiera

FF przerzuca się na ch*jowe WebExtensions. Piszę, że są ch*jowe, choć ich nie znam, ale nie dadzą mi tego co dawał mi Vimperator zatem są do bani. :/

FF aktualizuje bez ostrzeżenia. Albo Ubuntu. Zainstalowałem aktualizację bezpieczeństwa i miałem #57. Bywaj Vimperatorze. No kuźwa jego mać.

Co dalej z Vimperatorem?

No niestety nic. Chłopaki są obciążeni innymi sprawami, nikt się nie rzuca robić Vimperatora od nowa. Za daleko są z funkcjami, WebExtensions tego nie dadzą. Może za jakiś czas, ale czekać…

VimFX też umiera, VimFX i Pentadactyl też.

Alternatywy

https://github.com/vimperator/vimperator-labs#end-of-life-and-alternatives

Obiecująco wygląda TriDactyl i Qutebrowser. Zobaczę i napiszę.

Nowy FF

Polega na myszy. Nie wygląda źle (stricte o wyglądzie w tym zdaniu). Ale nie lubię go z mety za to jak go dostałem. I ciężko teraz myśleć o nim obiektywnie. Może zostawię jako osobną przeglądarkę i okazjonalnie odpalę. Pewnie zostawię konfig, by mieć info tam zawarte. Ma być szybszy, lepszy, cudniejszy, cudowniejszy, standardowe pieprzenie.

Dzięki

Na koniec podziękowania. Bo szereg ludzi pracowało nad Vimperatorem i faktycznie, jak pisał poeta, “nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”.

So, folks who worked on Vimperator – many many thanks. I thought I didn’t take you and your work for granted, but it may be that I did.

Advertisements

2 Comments

  1. 2 lata było czasu, żeby autorzy mogli coś zrobić. Od 2 lat FF mówi, że obecny moduł pluginów nie nadaje się dalszego wspierania, bo zamyka drogę do ulepszania FF, na dodatek daje autorom pluginów nieograniczoną władzę (co jest wg mnie b.niebezpieczne i mi osobiście podoba się, że już nie ma starego API).

    Więc skoro od 2 lat autorzy Vimpe… lub jak to się nazywa czekają na dzień zero, który jest znany wszystkim od miesięcy i nic nie robią, to kogo to jest wina? Nie kojarzę, żeby pół roku temu ktoś robił wielkie larum, że nie da się tego czy tamtego przepisać na nowe API. Wszyscy siedzą cicho do 14 listopada i nagle wielki krzyk, że auto-update podniósł FF do wersji Quantum.

    1. To się nazywa Vimperator Witku. 🙂 I tak, od lat FF mówi, że zmieni obecny moduł. Ale też od lat są głosy, by tego NIE robić. Ponieważ obecny moduł daje szereg możliwości, których nie dadzą rozszerzenia, bo nie mają takich API. Mozilla całkiem często mówi, że je zrobi, ale kiedy – pozostaje pytaniem. To nie tak, że im nie wierzę, ale póki ich nie zrobili… 😦 Vimperator nie może się tak po prostu przerzucić na “extensions” bo te nie mają potrzebnego API by przepisać funkcje. Podobny los spotkał przynajmniej dwie lub trzy inne wtyki w których można było Vimować w przeglądarce. I tam też autorzy od momentu ogłoszenia przez FF przejścia na rozszerzenia powiedzieli “to nasz koniec”. I nie, nie jest tak, że autorzy czekali i podnieśli larum bo auto-aktualizacja. A przynajmniej nie autorzy Vimperatora, którzy w tydzień jakoś od momentu ogłoszenia przez Mozillę planów na Web Extensions sprawdzili je i powiedzieli, że to raczej kończy wtykę bo wymaga przepisania wszystkiego oraz wydębienia szeregu rozszerzeń od FF a oni ledwo mają czas na obecne utrzymanie. Goście od wtyk też mają własne życie.
      To JA się wkurzam, że “security patch” podniósł mi wersję to takiej, której nie chciałem. Nie spodziewałem się nowej wersji FF w ten sposób a ostatnich kilka aktualizacji FF zwykłych blokowałem właśnie po to, by nie stracić Vimperatora. Quantum jako przeglądarka niech sobie będzie, na pewno poszli do przodu, słyszę, że szybszy i wydajniejszy, ale przeglądanie z myszy jest o kant d… rozbić. I wkurza. Są alternatywy, na szczęście. To wszystko jest w linku powyżej dość dobrze opisane, jakbyś chciał poznać dalsze szczegóły. Ja póki co mam nową przeglądarkę, klawiszową. Słabo wygląda, ale… Jeszcze nie sprawdziłem TriDactyla.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s