Wrażenia z lektury “Inżynieriii Oprogramowania”

Non-Polish readers: these are my impressions after reading a book by Bohdan Bereza-Jarociński on “Software Engineering: How to ensure quality of created applications”. A recommended reading.

O książce

Inżynieria oprogramowania. Jak zapewnić jakość tworzonym aplikacjom” jest autorstwa Bohdana Bereza-Jarocińskiego i Bolesława Szomańskiego. Mój egzemplarz jest wydany przez Helion, z tygrysem i siecią neuronową nałożoną na linie kodu płynące w tle. Okładka jest miękka i graficznie – zdecydowanie ciekawa. 🙂

Książka kosztowała 47 PLN i ma 300 stron treści.

Styl generalnie podobny do “Symfonii” i “Pasji” C/C++ Grębosza. Lekki, przystępny, zabawny. Generalnie, ponieważ książka jest po części zlepkiem wcześniejszych artykułów, publikacji, recenzji innych książek jak i nowych myśli autora.

O czym to?

Autor świetnie opisuje czym jakość jest i jak powinna być stosowana. Rozprawia się z mitem jakości ponad wszystko, jak i z percepcją tester = gorszy zawód. Pokazuje co tester powinien robić, a czego nie powinien (choroba współuzależnienia). Nauczyłem się sporo. To także bardzo ludzka książka, ładnie ukazująca, jak (my, ludzie) działamy i jak może to wpłynąć na jakość tworzonych aplikacji.

Dobre praktyki (ocena źródeł błędów po każdej nowej wersji produktu, jak omijać ping-pong testerów i programistów, itp.), nieco historii, pokazującej jakość z nowej perspektywy, informacje które pomogą ustalić gdzie dla nas powinien być kompromis między jakością a szybkością dostarczenia produktu na rynek, uczciwe i sprawdzone informacje o najbardziej znanych szkoleniach dla testerów, forach gdzie można wymieniać się informacjami, jak tworzyć szkolenia testerskie, jak je sprzedawać, kilka słów o testerskiej karierze, recenzje kilku polecanych przez autora książek o testach jak i paru mniej polecanych… dużo, dużo przydatnej treści. Oczywiście, część zdezaktualizuje się z czasem, to wada książki, lecz i tak jest tu dostatecznie dużo ponadczasowej treści – ludzie są ludźmi i części ich dotyczące zawsze będą “na czasie”.

Informacje o zarządzaniu procesami dotyczącymi jakości trafią do każdego, kto pracuje w korporacji. Mierzenie oprogramowania czy jego przydatność i użyteczność dla użytkownika – również.

W mojej opinii, to najlepszy tytuł z kategorii inżynierii oprogramowania. Dziękuję autorom, zwłaszcza panu Berezie-Jarocińskiemu (pan Szomański pisał rozdział dotyczący bezpieczeństwa aplikacji, którego pierwsza część była straszliwie ciężka od danych tam zawartych, ledwo przebrnąłem do części znacznie, ale to znacznie ciekawszej).

Czym książka NIE jest

Zbiorem technik czy wskazówek jak należy postąpić w określonej sytuacji. Osoby szukające algorytmów testowania, sposobów obtestowania tego czy tamtego, metodyk testowania uniwersalnego (albo wprost przeciwnie, testowania tylko interfejsu graficznego), nie powinny wybrać tej pozycji; ona mówi o czymś innym: o inżynierii oprogramowania.

Tu nie ma dogłębnej analizy jakiegokolwiek z poruszanych tematów (może poza bezpieczeństwem, to rozdział, dla mnie aż nadto dogłębny). Natomiast na końcu rozdziałów są odnośniki, umożliwiające zainteresowanym dalszą lekturę u źródeł, co jak dla mnie jest świetnym rozwiązaniem w książce o takiej tematyce.

Werdykt

Polecam. Lekka, szybka lektura, pozwalająca spojrzeć na jakość w inny sposób, przeegzaminować to, co mamy na co dzień (np. w pracy) i zauważyć siły i słabości rozwiązania. Ostudzi głowy zapaleńców jakościowych, każe spojrzeć inaczej na pracę testerów, wreszcie zaznacza aspekt, o którym od dawna myślę, że powinien być wspominany częściej – ludzką psychikę. Książka daje do myślenia, a to spora zaleta.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s